2023. április 15., szombat

Árpádkori vastermelés

 

Árpádkori vastermelés

 

Sok vaslelőhelyet találtak az őseink erre,

erről kapta nevét Tömörd és Rendek.

A Szentviden is volt egy kisebb vasbánya, 

amelyet már a kelták is használtak.

A vaslelőhelyeket védeni kellett,

ezért telepítettek a nyugati vidékre 

is székely őrségeket.

 

Őrség telepedett, az római kori Borostyánkőút közelébe,

ebből alakult ki Csó települése.

A szentvidi őrtoronyból ide füstjelekkel lehetett jelezni.

Hogy a füstöt használták jelzésre,

azt alátámasztja a hegység másik végén Füsthegy

település neve.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése