Árpádkori vastermelés
Sok vaslelőhelyet találtak az őseink erre,
erről kapta nevét Tömörd és Rendek.
A Szentviden is volt egy kisebb vasbánya,
amelyet már a
kelták is használtak.
A vaslelőhelyeket védeni kellett,
ezért telepítettek a nyugati vidékre
is székely őrségeket.
Őrség telepedett, az római kori Borostyánkőút közelébe,
ebből alakult ki Csó települése.
A szentvidi őrtoronyból ide füstjelekkel lehetett jelezni.
Hogy a füstöt használták jelzésre,
azt alátámasztja a hegység másik végén Füsthegy
település neve.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése