nagyszámú és feltűnő réztárgy
alapján Pulszky Ferenc
az 1870-es
években bevezette
a kőkorszak és a bronzkor közötti
önálló rézkor fogalmát.
A Dunántúlon azonban
réztárgyak is a bronzkorban
jelentek meg nagyobb számban.
Ezt megelőzően errefelé
csak kisebb réztárgyakat készítettek,
rézgyöngyöket, réztűket.
A bronzkor előtti korszakot
itt a réztárgyaknál jobban jellemzik talán
azon újítások, melyeket említek alább.
Közben az éghajlat szárazabb lett
a földművelés hozama esett,
az állattartás szerepe nagyobb lett,
elkezdték feldolgozni a tejet,
abból készíteni élelmet.
Ám a legelőket váltani kellett,
feltalálták a kocsit és a kereket,
hogy a vándorlás könnyebb legyen
– és még az is hozzájárult
ehhez,
hogy kezdetét vette
a lovak megszelídítése.
Akkoriban a teheneket
szentekként tisztelték,
ha kimúltak, el is temették.
Lukácsházán a Kisrókás-dűlőben,
találtak is ilyen
temetkezési helyet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése