Harcok Babenberg Frigyessel
1230
Frigyes
osztrák
herceg trónra lépte óta
a
magyar-osztrák határvidéken
folyton
folyt a háború, a csata.
A
gyepűrendszer felszámolása óta
a
magyarok több várat is építettek oda.
1230-ban
a németek
elfoglalták
Borostyánkőt és Langecket,
de a
magyarok vissszavették e helyeket.
A
németek erre újra betörtek,
a
magyarok megint megverték őket.
1233
Aztán
a magyarok Stíriára rontottak rabolva, gyújtogatva, majd utána Ausztriára.
Frigyes
most békéért könyörgött
1235
De mikor látta, hogy amagyar királyt leköti ifjú felesége és
a pápa,
újra támadott, ezúttal Lékára.
Taksony fejedelem idején.
a Csák nemzetség kapta Bulcsú horka birtokának egy részét.
E nemzetség a névadója Cák községnek,
majd Léka várát is ők építették fel.
Lékát Frigyes bevenni nem tudta,
látszólag békésen várt az újabb alkalomra.
Ez be is következett nemsokára, mikor mongol és tatár hadak
törtek Magyarországra.
1241-1242
Talán Szent Vid várán át vitt IV. Béla útja
Bécsből a dalmát tengerpartra,
mert Frigyes az osztrák herceg
a tatárok ellen nem segítette.
Frigyest Harciasnak is nevezték,
el is foglalt három magyar vármegyét.
A tatárok kivonulása után azokat
IV. Béla hamar vissza is foglalta,
de továbbra is fájt rájuk Frigyes foga.
Kőszeg várát ekkor
foglalta vissza Osli fia Herbord.
Ez a vár hegyen állott,
azóta sokat mállott.
Óháznak nevezzük ma e régi várat,
túrázók a tornyából messze látnak.
1246
Frigyes osztrák herceg
az időt elérkezettnek látván, támadásra vonult a magyar
határra.
Bécsújhelynél le is győzte a magyarokat,
de a csatában ő maga is meghalt.
Vele kihalt a Babenberg-ház,
az első osztrák uralkodó család,
mely ekkora már birtokolta Stiriát,
a Babenberg örökség tehát,
összekötötte a cseh határt és az Adriát.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése