Hunok
377
A negyedik század vége táján
a Római Birodalom határán
megjelent a gót-hun-alán
szövetség. Pannóniát
a hunok ekkor elfoglalták.
379
A rómaiak a hunokkal szövetséget kötöttek,
az ellenségeskedésnek 50 évre véget vetettek.
Ruga és Buda idejében
a hunok a rómaiakkal békében éltek,
a hunok a rómaiak szövetségesei voltak,
ezért Pannóniából egyre nagyobb részt kaptak.
Másfél évszázada Bozsokon
kiszántottak egy hun aranycsatot,
ez bizonyítja, hogy hunok is jártak ott.
Pannóniát az 5. század elején
a rómaiak a hunoknak átengedték.
A környéken a hun jelenlétet bizonyítják
a megtalált torzított
koponyák.
A hunoknak volt szokása a koponya torzítása.
Velem-Szentviden talált
három torzított koponyát
Báró Miske Kálmán.
Azóta is találtak még torzított koponyát
a később
Genccsel egyesült Apátinál.
Utoljára pedig Kőszegdoroszló és Lukácsháza határán
a patakmederből emeltek ki egy ilyen koponyát.
A hunok védték és használták
a rómaiak által létrehozott infrastruktúrát,
a vízvezetéket mely ellátta Sabariát
és a Savarias patakot elterelő gátat Apátinál.
Buda halála után öccse, Attila lett a hun király,
ö kétszer is átvonult Pannónián.
451-452
Először Catalaunumig,
másodszor magáig Rómáig
vonult előre,
mindkétszer sok embert veszítve.
453-454
Attila halála után
a helyzet zavarosabbá vált.
Az utakat és közműveket őrző szövetségesek
pusztítani kezdtek.
455
Savariát a hunoktól visszavette Róma,
de a várost földrengés érte,
így ért ott a római és hun uralom véget.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése