2023. április 15., szombat

Hunok

 

Hunok

 

377

A negyedik század vége táján

a Római Birodalom határán

megjelent a gót-hun-alán

szövetség. Pannóniát

a hunok ekkor elfoglalták.

 

379

A rómaiak a hunokkal szövetséget kötöttek,

az ellenségeskedésnek 50 évre véget vetettek.

 

Ruga és Buda idejében

a hunok a rómaiakkal békében éltek,

a hunok a rómaiak szövetségesei voltak,

ezért Pannóniából egyre nagyobb részt kaptak.

 

Másfél évszázada Bozsokon

kiszántottak egy hun aranycsatot,

ez bizonyítja, hogy hunok is jártak ott.

 

Pannóniát az 5. század elején

a rómaiak a hunoknak átengedték.

A környéken a hun jelenlétet bizonyítják

a  megtalált torzított koponyák.

A hunoknak volt szokása a koponya torzítása.

Velem-Szentviden talált

három torzított koponyát

Báró Miske Kálmán.

 

Azóta is találtak még torzított koponyát

a később

Genccsel egyesült Apátinál.

Utoljára pedig Kőszegdoroszló és Lukácsháza határán

a patakmederből emeltek ki egy ilyen koponyát.

 

A hunok védték és használták

a rómaiak által létrehozott infrastruktúrát,

a vízvezetéket mely ellátta Sabariát

és a Savarias patakot elterelő gátat Apátinál.

 

Buda halála után öccse, Attila lett a hun király,

ö kétszer is átvonult Pannónián.

 

451-452

Először Catalaunumig,

másodszor magáig Rómáig

vonult előre,

mindkétszer sok embert veszítve.

 

453-454

Attila halála után

a helyzet zavarosabbá vált.

Az utakat és közműveket őrző szövetségesek

pusztítani kezdtek.

 

455

Savariát a hunoktól visszavette Róma,

de a várost földrengés érte,

így ért ott a római és hun uralom véget.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése