2023. április 15., szombat

Frankok

 

Frankok

 

791

Király volt mégcsak, s nem császár,

mikor seregével követve a Dunát,

készült elfoglalni Pannóniát,

s bár e terve kudarccal járt,

Károly felkereste Savariát,

ahol a frankok védőszentje,

Szent Márton született.

Savaria ismét jelentős hely lett,

kővárat építettek.

 

795-796

A tudun irányította az Avar Birodalom dunántúli részét.

Ő felvette a kereszténységet,

maga Károly emelte ki a keresztvízből.

 

803

12 évvel Nagy Károly hadjárata után,

ismét frank sereg vonult át

a Borostyánkőút vonalán.

Talán ekkor hagyták Szerdahely és Cák

határában

a szárnyas lándzsákat.

 

803-828

Velem-szentviden is templom épült akkor,

ott imádkoztak a keresztény hitre tért avarok.

Az avarok ott felvették a keresztény hitet,

és tisztelték a vértanú Szent Videt.

 

805-828

Az avarok ezután

és frank vazallusként éltek.

Ott állt az Avarok Határhegye,

Vazallusállamuk keleti széle.

 

814-829

Nagy Károly halála után fia Lajos lett a császár.

Aztán 15 év múltán

már az ő fiai vették át a Birodalom irányítását.

Lajos nevű fia a keleti részt kapta,

Regensburgból önállóan irányította.

A Keleti-Frank Birodalomból új államot szervezett,

meg is kapta a Német előnevet.

Ő megszüntette az avarok önállóságát.

 

Noha nyugati frank volt ő maga, mégis a Német melléknevet kapta,

mert félévszázados uralkodása alatt

formálódott a német államalakulat

Mikor a Frank Birodalmat felosztották

Avariát Lajosnak juttatták.

Tőle származtak a német Karolingok.

 

860

Egy Salzburg melletti kolostornak

Német Lajos adott birtokokat.

Az adománylevélben a birtokok határaiként

említik a Savaria és Spraza patakok nevét,

ezek a Gyöngyös és a Répce,

valamint az Avarok Határhegyét és Vitus hegyét.

Lajos nevét őrizte Lutzmannsburg,

amit a magyarok változtattak Locsmándra.

Német Lajos halála után

fiai követték egymást

a Keleti-Frank Birodalom trónján,

majd az unoka, Arnulf következett,

ki a magyarokkal szövetkezett,

ő hívta be a morvák ellen őket

e Kárpátok ölelte földre.

 

Aztán Arnulf halála után 

a magyarok elfoglalták a kies Pannóniát.

A Szent Vid hegyen

egy kőtorony épült

a Karoling templom helyén.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése