2023. április 15., szombat

I. (Szent) István

 

I. (Szent) István

 

Taksony unokájának, Vajknak,

aki a keresztségben az István nevet kapta,

már a bajor herceg lánya lett a házastársa.

Ő pedig nászajándékul Szombathely környékét kapta.

Királynői birtok volt Ludad és Asszonyfa,

Szombathely pedig a királynő városa.

A bajorokkal való egyezség

az Alpokaljára elhozta a békét.

 

István király elrendelte, 

hogy a tüzet őrző kivételével 

templomba kell mennie

vasárnap mindenkinek.

Egyházmegyéket és vármegyéket is szervezett

és hatékony védő várrendszert működtetett,

hatásosan védte a magyar végeket.

 

Jogában állt kialakítani az egyházi szervezetet

abban az időben alakult a Győri Egyházmegye,

nem maradt keresnivalója itt Salzburg érsekének.

A Győri egyházmegye plébániái közé tartozott:

Léka, Kőszeg, Szentvid, Bucsu és Rohonc.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése