2023. április 15., szombat

Bulcsu horka

 

Bulcsu horka[1]

 

Bulcsu horka, kinek Bucsu viseli nevét,

itt veré fel egykor nyári szállás-helyét.

A kíséret helye volt Bozsok, Dozmat és Herény,

Olad pedig a horka fiának Ládnak

lehetett szállása.

A Szentvidről jól láthatók e helyek,

talán maga Bulcsú építtetett várat e hegyen.

Találtak itt görög írással egy mellkeresztet,

Bizáncból valót,

hol Bulcsú meg-keresztelkedett.

 

Bulcsú felvette Bizáncban a keresztséget,

ám nem élte túl az augsburgi vereséget.

A németek Bulcsú területére rontottak, ott dúltak és raboltak.

 

954

Bulcsúnak 3 év kellett,

míg egy nagy csapatot szervezett.

Akkor átvonult a bajor és sváb részeken,

a Rajnánál sem tudták megállítani a németek.

Már a mai Franciaország északi részén jártak, de ott nem tudtak bevenni egy várat.

 

955

Bulcsú a következő évben újra hadra kelt,

Lél és Sur vezérek is vele mentek,

de Augsburg városánál megállították őket.

A város három napig állta a magyarok rohamait, amíg megérkeztek a német király csapatai.

Nagy küzdelemben végül győztek a németek,

Konrád császár elé vitték a magyar vezéreket.

Fegyver nem volt náluk, csak Lél vezér kürtje,

ő azzal a királyt úgy fejbe ütötte,

hogy az meg is halt azonnyomban,

Lél vezér pedig e szavakat mondta: „Szolgám leszel a túlvilági birodalomban.”

A magyarok az augsburgi vereség után,

nem mentek csapatostól túl az Enns folyón már.

A mesékben emlegették csupán,

a csodás Operenciát.



[1] A Vasi Szemle 2001/2. számában jelent meg Herényi István: Bulcsú horka c. cikke. http://www.vasiszemle.hu/2001/02/herenyi.htm

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése