Bulcsu horka[1]
Bulcsu horka, kinek Bucsu viseli nevét,
itt veré fel egykor nyári szállás-helyét.
A kíséret helye volt Bozsok, Dozmat és Herény,
Olad pedig a horka fiának Ládnak
lehetett szállása.
A Szentvidről jól láthatók e helyek,
talán maga Bulcsú építtetett várat e hegyen.
Találtak itt görög írással egy mellkeresztet,
Bizáncból valót,
hol Bulcsú meg-keresztelkedett.
Bulcsú felvette Bizáncban a keresztséget,
ám nem élte túl az augsburgi vereséget.
A németek Bulcsú területére rontottak, ott dúltak és
raboltak.
954
Bulcsúnak 3 év kellett,
míg egy nagy csapatot szervezett.
Akkor átvonult a bajor és sváb részeken,
a Rajnánál sem tudták megállítani a németek.
Már a mai Franciaország északi részén jártak, de ott nem
tudtak bevenni egy várat.
955
Bulcsú a következő évben újra hadra kelt,
Lél és Sur vezérek is vele mentek,
de Augsburg városánál megállították őket.
A város három napig állta a magyarok rohamait, amíg
megérkeztek a német király csapatai.
Nagy küzdelemben végül győztek a németek,
Konrád császár elé vitték a magyar vezéreket.
Fegyver nem volt náluk, csak Lél vezér kürtje,
ő azzal a királyt úgy fejbe ütötte,
hogy az meg is halt azonnyomban,
Lél vezér pedig e szavakat mondta: „Szolgám leszel a
túlvilági birodalomban.”
A magyarok az augsburgi vereség után,
nem mentek csapatostól túl az Enns folyón már.
A mesékben emlegették csupán,
a csodás Operenciát.
[1] A
Vasi Szemle 2001/2. számában jelent meg Herényi István: Bulcsú horka c. cikke. http://www.vasiszemle.hu/2001/02/herenyi.htm
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése