Kelták
Majd a Hellászt dúló kelták
vertek ott tanyát
és pénzt is, görög minta után.
Kereskedők már ekkor használták,
a Borostyánkő-utat.
Amikor Hannibál Itáliára tört,
sok kelta törzs támogatta őt.
De amint Róma kerekedett felül,
bosszú-hadjáratokban kegyetlenül
irtották a rómaiak őket.
A bójok törzse ezért,
elhagyta a Pó völgyét
és az Alpokat keletről kerülvén,
telepedett le a Duna-Dráva közén.
Kelta-kori vaskohászati telepet
tárt fel
a Cák és Kőszeg közötti völgyben,
melyet Pogányok néven ismernek,
a hegységet régóta kutató
Báró Miske.
A kelták feldolgozták még a vasat
a velemi Szentvid-hegy alatt
és Szombathely mellett,
ahol a rómaiak előtt megtelepedtek.
De a keltákat a Dunától keletre legyőzték a dákok,
északra attól - pedig a germánok.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése